Chefer GLK, chefer FLS GDL og borgmestre

Chefer for
Grønlands Kommando

Navn Periode
Kontreadmiral Frits Aage Hammer Kjølsen 1. august 1951 – 9. september 1955
Kontreadmiral Børge Hans Larsen 1. oktober 1955 – 15. oktober 1957
Kontreadmiral Johannes Harald Jensen Jegstrup 15. oktober 1957 – 15. februar 1959
Kontreadmiral Axel Schmidt 15. febraur 1959 – 1. april 1962
Kontreadmiral Jørgen Theodor Balthasar Münter 1. april 1962 – 31. april 1965
Kontreadmiral Hans Henrik Oscar Wesche 1. august 1965 – 1. april 1968
Kontreadmiral Eigil Christian Franch Petersen 1. april 1968 – 31. maj 1973
Kontreadmiral Henning Leonard Prause 1. juni 1973 – 15. juni 1977
Kontreadmiral Hans Erik Hansen 15. juni 1977 – 19. september 1979
Kontreadmiral Jørgen Benndix Pranov 19. september 1979 – 31. marts 1983
Kontreadmiral Poul Erik Pedersen 1. april 1983 – 30. november 1986
Kontreadmiral Wilhelm Grentzmann 1. december 1986 – 31. august 1991
Kontreadmiral Poul Birger Nielsen 1. september 1981 – 28. februar 1994
Kontreadmiral Niels Helk 1. marts 1994 – 30. juni 1996
Kontreadmiral Erik Fage-Pedersen 1. juli 1996 – 30. september 1997
Kontreadmiral Steen Vestergard Andersen 1. oktober 1997 – 31. august 1999
Kontreadmiral Axel Fiedler 1. september 1999 – 30. april 2001
Kontreadmiral Knud Erik Kristiansen 1. maj 2001 – 28. juni 2003
Kontreadmiral Uffe Haagen-Olsen 29. juni 2003 – 31. december 2005
Kontreadmiral Niels Erik Sørensen 1. januar 2006 – 31. juni 2007
Kontreadmiral Henrik Kudsk 1. august 2007 – 30. oktober 2012

Chefer for
Marine-/Flådestation Grønnedal

Navn Periode
Orlogskaptajn Knud Alexander Edvards 1951 – 1953
Orlogskaptajn Asger Jørgensen 1953 – 1956
Orlogskaptajn Jørgen Ole Bay Schmith 1956 – 1958
Orlogskaptajn Tage Kristian pedersen 1958 – 1960
Orlogskaptajn Peter Johannes Wethje 1960 – 1962
Orlogskaptajn Per Aasberg-Jacobsen 1962 – SEP 1965
Kommandørkaptajn Bent Hervad-Jørgensen SEP 1965 – JUL 1968
Orlogskaptajn Leif Grøseth JUL 1968 – APR 1971
Orlogskaptajn Jørgen Matzen APR 1971 – SEP 1971
Orlogskaptajn Robert Christensen SEP 1971 – 1975?
Orlogskaptajn Bent Bøllehuus 1975 – JAN 1977
Orlogskaptajn Ulrik Luckow JAN 1977 – NOV 1978
Flådestation Grønnedal belv nedlagt ultimo 1978, i f.m. organisationsændring.
Opgaverne blev lagt ind under Grønlands Kommando.

Borgmestre
Ivigtut/Ivittuut
Kommune

Navn Periode
Erik Juhl (Ivigtut) 1951 – 19XX
Jørgen Barfod (Ivigtut) 19XX – 19XX
Knud Pedersen (Ivigtut) 19xx – 1971
Lissi Muusholm 1971 – 1973
Leif Rostgaard Sørensen 1973 – 1975
E. Hansen 1975 – 1975
Bent Bøllehuus 1975 – 1977
Peter Hjortkjær 1977 – 1979
Tommy Normann Christensen 1979 – 1981
Birthe L. Pedersen 1981 – 1987
Henrik Skolemose 1987 – 2005
Per N. Hansen 2005 – 2008
Per N. Hansen* 2009 – 2013
Anni K. Rasmussen* 2013 – 2017
*: Ivittuut kommune blev nedlagt d. 31. december 2008 i f.m. kommunesammenlægning. Ivittuut/Grønnedal havde i periode frem til 2017 en lokal repræsentant valgt ind i Sermersooq kommunes kommunalbestyrelse.
Tilmelding til nyhedsbrev

Tilmelding til nyhedsbrev

Tilmeld dig Grønnedalsforeningens nyhedsbrev og modtag seneste nyheder og aktiviter.

Du er nu tilmeldt nyhedsbrevet.